Středa, 10 dubna, 2024
123jobs

Poradna: Jak učit dítě s penězi?

Hospodaření s finančními prostředky je určitá dovednost, kterou si dítě potřebuje osvojit už s nástupem do školy.

Proto je vhodné začít nejprve s kapesním v hotovosti. Aby se naučilo rozpoznávat mince a bankovky.

Ostatní výdaje mají žáci na prvním stupni a druhém a jiné zase středoškoláci. Proto třeba dávat dětem na prvním stupni základní školy kapesní 1 – 2 eura týdně, žákům na druhém stupni by mělo stačit 3 až 5 eur.

Některé děti od 8 do 10 let však mají několik mimoškolní aktivity, přesouvají se za nimi veřejnými dopravními prostředky a někdy pravidelně, jindy neplánovaně mohou potřebovat určitou částku peněz. Karta k účtu tuto situaci elegantně řeší, zvláště, pokud jsou i rodiče zvyklí většinu výdajů hradit bezhotovostně.

Dítě od 8 let může mít bankovní kartu buď ke svému účtu, nebo k účtu rodiče. Samozřejmostí je nastavený denní limit a měsíční pro výběr a platby kartou. Všechny banky mají v nabídce bankovní karty pro děti. A to buď k samostatnému účtu pro mladé od 15 let, nebo mají v nabídce samostatné karty k účtu rodičů. V dnešní době je vhodné, aby už středoškolák měl svůj účet v bance, když ho může mít zdarma nebo s minimálním poplatkem. Na to, aby mohl využít všech výhod, stačí pravidelný vklad 10 eur měsíčně. Většina rodičů průběžným, nekontrolovaným dáváním „drobných“ tuto částku určitě překročí.

Menší děti mohou mít svůj účet např. v ČSOB dokonce od narození – program Sloník ve více modifikacích, v OTP bance READY konto od 6 let (do 31. 8. 2012 probíhá soutěž Naučme se spořit), v PRIMA bance AXION účet od 10 let. Ve VÚB a Volksbank mohou rodiče zřídit pro své děti podúčet ke svému běžnému účtu. V každém případě smlouvu o účtu podepisují až do plnoletosti dětí jejich zákonní zástupci.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek