Sobota, 3 června, 2023
123jobs

Jak pěstovat slaměnky, nejoblíbenější květiny na sušení?

Pokud hledáte teplomilné okrasné rostliny, tolerantní vůči suchu, určitě nevynechejte slaměnky. Nejsou náročné na pěstování a jejich jasně zbarvené květy na vysokých stoncích oceníte i v sušené podobě. Říká se jim také „věčné květiny“ nebo „papírové květiny“. Nabízíme vám pět tipů, se kterými si jejich krásu vychutnáte naplno.

Vyberte nejlepší místo na pěstování slaměnek

Slaměnka se nejlépe daří na plném slunci, snesou však i polostín. Určitě je nemusíte chránit ani před odpoledním sluncem. Podobně, jako většina rostlin, i slaměnky ocení dobře odvodněnou půdu. Před výsadbou do zeminy přidejte kompost.

Nezapomeňte dát květinám dostatek prostoru na dobrý růst a umožněte proudění vzduchu. V závislosti na odrůdě slaměnky dorostou do výšky 60 až 90 centimetrů a šířky 15 až 45 cm. Větší odrůdy potřebují oporu, aby se nezlomili.

slaměnky
Zdroj: istock.com
Kdy vysít slaměnky?

V teplých lokalitách sejeme semínka přímo ven v období, kdy teplota půdy dosáhne 18 až 21 ° C. Semena zlehka posypte na povrch půdy a jemně do ní vtlačte. Potřebují na klíčení světlo, proto nesnesou zakopání do hloubky. Půdu udržujte vlhkou, dokud semena nevyklíčí (což bude zhruba za 1 až 3 týdny). Vzdálenost mezi semínky by měla být asi 30 cm. Pozitivní je, že slaměnky dobře snášejí i prosazení. Když je někde vysejete nahusto, nechte je dorůst do výšky pár centimetrů a pak opatrně přesaďte na jiné místo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
image 38601 25 v1
Jakou druhy trvalek a letniček jsou vhodné k sušení?
V chladných oblastech můžete slaměnky předpěstovat v interiéru 6 až 8 týdnů před posledním mrazem. Von jejich vysaďte, když jsou noční teploty vzduchu nad 10 ° C.

slaměnky
Zdroj: istock.com
Správná péče při růstu

Mulčování pomáhá udržovat vlhkost kolem rostlin a chrání před plevelem. Květiny polévejte výhradně do kořenové zóny a mezi poléváním nechte vrchních 2,5 až 5 centimetrů proschnout. Pokud kořeny přemoci, budou hnít. V případě potřeby aplikujte během vegetačního období organické hnojivo.

Hlavní stonek odřízněte tehdy, když je vysoká 10 až 15 cm, tak podpoříte rozvětvení slaměnek. Květiny průběžně odřezávejte a nechte hlavičkami dolů vysušit, případně použijte na zkrášlení interiéru ve vázách. Ořezáváním podpoříte kvetení.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě
ZAHRADNÍ NÁBYTEK
SEDAČKY
LEHÁTKA
HOUPAČKY
Rojaplast DAKOTA závěsné Křeslo
Rojaplast DAKOTA závěsné Křeslo

Hliníková sestava VERMONT 1 + 8 (antracit / šedá)
Hliníková sestava VERMONT 1 + 8 (antracit / šedá)

InternetovaZahrada – Kempingový set 5-dílný – bílý
InternetovaZahrada – Kempingový set 5-dílný – bílý

Set zahradního nábytku Nina, 3 díly
Set zahradního nábytku Nina, 3 díly

I-zahradninabytek.cz Ratanová sestava RICHMOND pro 5 osob
I-zahradninabytek.cz Ratanová sestava RICHMOND pro 5 osob

Ratanová sestava ALLURE (šedá)
Ratanová sestava ALLURE (šedá)
Pohodo.sk
Zobrazit vše

Slaměnky zachycovat včas

A to ze dvou důvodů: abyste dosáhli co nejdéle kvetení a abyste je sbíraly když vypadají nejlépe. Jak jistě víte, slaměnky jsou působivým řezaným květinám vhodným do čerstvých i sušených aranžmá. Podle účelu byste je měli sbírat v různém čase.

slaměnky
Zdroj: istock.com
Sběr slaměnek do čerstvých aranžmá

Chcete slaměnky separovat na čerstvou dekoraci, zachycovat jejich tehdy, když jsou otevřené 3 až 4 vrstvy okvětních lístků a dříve než je viditelný střed. Zkuste jemně pokroutit stonek -Pokud zůstane vzpřímená, je připravena na sběr, pokud se zkroutí, ještě se sběrem počkejte. Na zbytku stonky, která zůstane růst dál, ponechte alespoň 4 až 5 bočních výhonků, nestříhejte hlouběji. Než květ vložíte do vody, odtrhněte lístečky, aby se nemáčali ve vodě.

lepení slaměnek na věnec
Zdroj: istock.com
Sběr slaměnek na sušení

Okvětní lístky slaměnek jsou jako tuhý papír, svůj tvar i barvu drží dobře i jako sušené květiny. Pro účely sušení jejich zachycovat, když se rozvinou pouze 2 až 3 vrstvy lupenů. Odstraňte všechny listy a zavěste květy dole hlavou, aby uschly. Květy se budou během sušení nadále otevírat.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek