Úterý, 28 března, 2023
123jobs

Poradíme, jak postupovat při zdění obvodového nosného zdiva Ytong

Jakmile máte provedeno založení rohů a usazení první vrstvy tvárnic do zakládací tepelněizolační malty Ytong, můžete přistoupit ke zdění obvodového nosného zdiva. Čtyři minuty dlouhé video vám ukáže, jak postupovat a na co si dát při práci pozor. Správný pracovní postup najdete iv našem článku.

Mezi rohovými tvárnicemi natáhněte zednickou šňůru, pomocí které založíte celý první řadu. První řadu tvárnic nosného zdiva klaďte na zakládací tepelněizolační maltu Ytong. Její tloušťka se může měnit v závislosti na nerovnosti základové desky, min. tloušťka je 10 mm. Pro zdění při běžných teplotách používejte Ytong zdicí maltu, při nižších teplotách od 0 ° C do 10 ° C použijte Ytong / Silka zdicí maltu zimní. Rovinnost kontrolujte vodováhou, příp. latí minimální délky 1 m. Tvárnice Ytong se usazují poklepem gumovou paličkou. Další řada začínejte zdít vždy od rohů, osazením celé tvárnice pery ven. Před nanesením zdicí malty Ytong vždy očistěte povrch tvárnice od prachu a nečistot. Ytong zdicí malta by měla mít správnou konzistenci a při práci s ní je dobré používat zednickou lžíci Ytong.

zdění obvodového nosného zdiva Ytong
Zdroj: Xella
zdění obvodového nosného zdiva Ytong
Zdroj: Xella
Je dobré si pamatovat, že v systému Ytong jsou jednotlivé prvky vyladěny tak, aby byl výsledek co nejlepší. Chybou je například záměna lepicí malty, což může způsobit praskliny. Často se dělají chyby při založení první řady tvárnic (není dobře vyrovnaný) a následné používání hrubých vrstev malty.

zdění obvodového nosného zdiva Ytong
Zdroj: Xella
zdění obvodového nosného zdiva Ytong
Zdroj: Xella
Důležitá je i správná příprava zdicí malty. Obsah pytle (17 kg) postupně vsypte do čisté vody o množství 4,8 litrů a promíchejte elektrickým míchadlem, až vznikne vláčná hmota pastovité konzistence bez hrudek. Po 5 minutách zrání znovu hmotu promíchejte. V případě potřeby lze maltu rozředit 1-2 dcl vody. Malta má správnou konzistenci, když zachovává drážky vzniklé nanášením ozubenou lžící. Čerstvá malta je za normálních teplot zpracovatelná asi 4 hodiny. Podklad pro nanášení malty musí být pevný, čistý a zbavený prachu. Maltu natahujeme celoplošně v rovnoměrné vrstvě zednickou lžící Ytong se zuby 5 x 5 mm na vodorovné, u hladkých tvárnic bez pera a drážky i na svislé spáry. Nanesení na svislou stěnu tvárnic dodržujte iu tvárnic pero drážka v napojení rohů a doplnění dořez, tzn. vždy, když není spoj pero drážka. Do malty ukládejte vždy prachu zbavené tvárnice a poklepejte gumovou paličkou tak, aby spáry měly stejnou tloušťku 1-3 mm. Poloha tvárnic lze upravovat do 5 minut.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek