Sobota, 13 dubna, 2024
123jobs

Jak opticky zvětšit malý byt? Jak se říká – od podlahy!

Rostoucí ceny nemovitostí nutí stále více lidí bydlet v menších bytech. Tento typ bydlení je populární ve velkých městech po celém světě, ačkoli zejména v asijských zemích velikost či spíše malost obytných prostor skutečně přechází do extrému. Trend malých bytů se tak samozřejmě stále častěji využívá i u nás.

Malý však nemusí nutně znamenat stísněný. I ty nejmenší obytné prostory lze pomocí několika jednoduchých triků s barvami, vybavením a designem opticky zvětšit. A velké kouzla lze dělat i pomocí obyčejné podlahy! Stačí se řídit třemi osvědčenými tipy.

Tip 1: Barva

Barva podlahy, stejně jako je to u stěn, opticky ovlivňuje velikost místnosti. Pro maličké interiéry jsou vhodnější světlé a přirozené barvy, které prostor rozjasní a opticky zvětší. A pokud jsou tyto malé místnosti navíc ještě i tmavé, je nejvhodnější volbou světlá podlaha s jemným dezénem. Ta nejenže prostor zvětší, ale také rozjasní. Užitečným trikem je rovněž uložení souvislé podlahové krytiny stejné barvy a designu v celém bytě, čímž se docílí dojem neohraničeného prostoru, který opticky zvětší celou bytovou jednotku.

Aby to však nebylo příliš jednoduché, nejen světlá podlaha dokáže divy – odstín podlahy lze kombinovat is barvou stěn. Například tmavá podlaha v kombinaci se světlými stěnami a stropem místnost všeobecně opticky zvětší. Světlá podlaha se světlou zadní stěnou a stropem prostor opticky zúží a zvýší. Pokud se ovšem rozhodneme pro jednoduchost a zvolíme všechny stěny i podlahu ve stejném světlém odstínu, může místnost působit chladně a neosobně. Podlaha by vždy měla být alespoň o pár odstínů tmavší.

FatraClick Platan římský podlaha
FatraClick, Platan římský 9531-19 | Zdroj: Fatra
Tip 2: Hra se světlem a zrcadly

V průběhu dne se v každé místnosti mění světlo a tím samozřejmě i celkový pocit z interiéru. Je tedy dobré vědět, že zvolená podlaha může v závislosti na intenzitě a směru lomu světla působit rozdílné. Je tedy možné, že během dne budeme podlahu vnímat jinak než večer při umělém osvětlení. Z hlediska využití je proto vhodné volit tmavší odstíny barev podlahy pro ložnice. Naopak, dětské a obývací pokoje by měly být vzdušné a plné světla po celý den.

Pro zefektivnění účinků světla a zvolených barev interiéru a podlahy je navíc možné využít trik s vhodně umístěnými zrcadly – na šatní skříni, na stěně, na dveřích, které odrazí světlo dopadající do místnosti. Samozřejmě, čím větší, tím lepší! Jenže pozor na odraz přímých slunečních paprsků, to už není žádoucí!

Thermofix Břidlice kov podlaha
Thermofix, Břidlice kov 15410-2 | Zdroj: Fatra
Tip 3: Design a směr kladení podlahy

V menších prostorách je třeba zabránit zejména velkým nápadným vzorem a dřevěným dekorem, které mají výraznou strukturu s rozdílnými deskami. Na rozdíl od zrcadel zde platí menší = lépe. Jemnější tóny dezénu opticky neubírají tolik prostoru a dají vyniknout jiným designovým prvkem.

Při výběru velikosti desek se řídíme velikostí místnosti, kam podlahu plánujeme. Šířka je stejně důležitá jako směr kladení. Užší desky prostor opticky zaplní, širší ho naopak zvětší a vytvoří vzdušnější dojem. Při ukládání je následně třeba zohlednit dvě zásadní věci – tvar místnosti a světlo. Pokud je místnost obdélníková, opticky ji zvětšíme položením podlahy podél delší stěny. Stejně tak bychom se měli řídit i dopadajúcimi paprsky světla a dřevo ukládat paralelně a s minimálními spoji. A protože světlo bude dopadat na delší stranu desek, vytvoří dojem, že jsou o něco déle. Zajímavým a opticky přijatelným řešením je také diagonální instalace desek, která naopak vytvoří dojem rozlehlého prostoru.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek