Sobota, 3 června, 2023
123jobs

Poznejte 4 nejčastější příčiny praskání omítek

Omítka má zdivo nejen zkrášlovat, ale především chránit. Aby mohla tuto funkci plnit, musí být nepoškozená, bez trhlin. Pokud se trhliny objeví, mohou mít různý důvod a poukazovat na mnohé závažné chyby, které během stavby vznikly. Jejich následky nebývají příjemné. Jak odhalit, kde je problém?

Některé poruchy, které vznikly již při stavbě domu, se mohou klidně objevit s časovým odstupem a upozorní nás na ně právě trhliny v omítkách. Ty totiž vznikají nejčastěji ze tří příčin: chyby při zpracování omítky, nevhodný podklad, ale i stavba samotná. Právě na původ problému s popraskanou omítkou je třeba se zaměřit, protože je rozhodující při řešení.

  1. Nesprávné zhotovená omítka

Chyby často vznikají hlavně příliš rychlým schnutím omítky nebo při nevhodném nanášení příliš silných vrstev, zkrátka technologickou nedůsledností při zhotovování omítek. Důsledkem jsou trhliny od nejdrobnějších vlásečnic až po hluboké praskliny v celé vrstvě omítky.

praskliny v omítce
Hrubá vrstva omítky a její nedostatečné proschnutí může způsobit praskliny v omítce. | Zdroj: shutterstock.com

  1. Špatně připravený podklad

Základ je, aby podklad, který se jde omítat, byl čistý, rovnoměrně nasákavý (pokud není, je třeba ho napenetrovat), suchý a měl by mít i přiměřenou teplotu, tzn. určitě nesmí být namrzlý, ale ani příliš rozehřátý. S nesprávnou přípravou podkladu však souvisí například i trhliny způsobené neúplným vyplněním spár ve zdivu, nevhodnou vazbou jednotlivých cihel. Omítky praskají i když podklad tvoří rozdílný materiál. Může přitom jít o zcela odlišný materiál (například kus kovu nebo PVC potrubí ve zdivu), ale také o odlišnou cihlu nebo změnu pojiva. Takové místo bude jinak reagovat na teplo a chlad, jinak se rozpínat a nakonec tak způsobí popraskání omítky až v celé tloušťce vrstvy. Řešením pro překonání odlišností mezi materiály zabudovanými ve zdivu je použití výztužné sítě. Problémem s pojivem můžeme předejít, pokud si u výrobce zdiva ověříme doporučenou skladbu omítek pro dané podkladové zdivo a pojivo.

penetrování stěn
Stěnu třeba před omítáním dostatečně napenetrovat, aby byl rovnoměrně nasákavý. | Zdroj: Miro Pochybné
O dalších dvou nejčastějších příčinách si můžete přečíst na domztehly.sk

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek