Sobota, 3 června, 2023
123jobs

Jak a proč proměnit i chůzi na kardio cvičení? Je to vážně jednoduché

I když jsou zavřené posilovny, neznamená to, že máme sedět na zadku. Cvičit se dá i doma. Ale, co je ještě lepší a prospěšné i pro naši mysl – nejen pro tělo, je pohyb venku. I z obyčejné procházky můžete mít skvělé kardio cvičení. Jak?

Chůzi či procházku nezvykneme považovat za cvičení. Je sice příjemná, zejména v přírodě a na odlehlých místech prospěšná pro naši psychiku, pomůže odbourat stres a prokrví organismus.

Odborníci však tvrdí, že chůze je mnohokrát podceňována. Kvůli pomalejšímu tempu si myslíme, že v porovnání s během je naprosto „o ničem“. Ve skutečnosti však i chůze může být účinnou formou cvičení.

Chůze je podhodnocována, znáte její pozitiva?
Sportovní fyziolog Tom Cowan se připojuje k podporovatelem chůze jako cvičení, tvrdí, že: „Chůze má množství zdravotních výhod. Zvyšuje náš srdeční rytmus na úroveň, při které dokážeme stále a delší dobu udržovat konverzaci, ale nedokázali bychom zazpívat slova písně. „

Chůze tedy zlepšuje zdraví srdce, ale také posiluje naše kosti a snižuje riziko mnoha zdravotních problémů včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu.

Snižuje také pravděpodobnost mozkové příhody, srdečních chorob, cukrovky typu 2 a některých druhů rakoviny. Pozitivní efekt má i na hubnutí. Když chůzi děláme jako cvičení s nízkou až střední intenzitou, hlavním zdrojem paliva je tuk. To znamená, že chůze vede k pozitivní změně složení našeho těla – speciálně v procentu tuku, které naše tělo obsahuje.

Duševní bdělost, energie, pozitivní nálada
Jedním z velmi důležitých aspektů chůze, který často přehlížíme je vliv na psychiku a duševní zdraví obecně. I krátká 10-minutová rychlá chůze zvyšuje naši duševní bdělost, nabije nás energií a navodí pozitivní náladu.

To jsou tři důležité faktory pohody, které nám poslední měsíce výrazněji chybí. Je již známo, že současná epidemiologická situace velmi negativně ovlivňuje duševní zdraví dospělých, ale i dětí, proto společná procházka v přírodě je vždy dobrým nápadem – bez ohledu na to, jaké je venku počasí.

Jak proměnit obyčejnou chůzi na účinný trénink?
Zdokonalte techniku ​​chůze

Více pozitiv z chůze dostanete, pokud zdokonalíte techniku. Co to znamená? Stůjte vzpřímeně, dívejte se přímo před sebe, neskláňajte hlavu, nehrbte se a více švihejte rukama.

Díky těmto drobným úpravám zůstane pánev ve vodorovné poloze, což prodlouží váš krok. Kolísání a pohupování boků si nechme na jiné aktivity. Také, když výstřel záda a lopatky dáme k sobě – ​​ramena dozadu, zmírníme výkyvy ramen sem a tam.

Dejte si dálkový cíl a posuňte jej

Dlouhá vycházková sice může pro vás znamenat něco úplně jiného než pro maratónce, ale snažte se postupně zvyšovat svůj cíl. Vyzkoušejte osvědčené pravidlo: při každé další procházce přidejte 10 procent délky trasy.

Takže, pokud momentálně projdete 3 km, příště přidejte 300 metrů, abyste se dostali na 3,3 km. Dlouhé procházky stačí dělat jednou týdně.

Zvyšte tempo chůze

Pracujte s tempem. Vyzkoušejte chvíli kráčet rychle a potom chvíli zase pomaleji Začněte tím, že pomalá chůze trvá dvojnásobek času jako rychlá, například minutu chodíte rychle, dvě minuty pomalu. Opakujte to alespoň desetkrát.

Dejte si výzvu: Zkuste náročnější terén

Skvělým způsobem, jak zvýšit intenzitu chůze a celého tréninku je náročnější terén. Nechoďte jen po rovině. Do své trasy zahrňte i kopce a různé povrchy – písek, štěrk, trávník, chodník v lese či dokonce i sníh. Nemusíte cvičit vždy na asfaltu.

Zahrňte do trasy i schody

Vynikajícím způsobem, jak zvýšit účinek chůze je zahrnout do trasy schodiště. Ať už v paneláku nebo podchodech, nadchodu či na jiných místech – schody jsou mimořádně účinné a fantasticky tvarují stehenní svaly.

Chůze po schodech je přibližně dvakrát tak náročná jako rychlá chůze po rovině, takže s ní přichází i větší kalorický výdej.

Použijte trekingové hole

Další metodou pro zvýšení intenzity chůze je použití trekingových holí. Představují vyšší nároky na svalové skupiny horní části těla. Jinými slovy, když používáme tyto hole, z chůze se stane cvičení celého těla.

Zvýší se srdeční frekvence a s ní i energetický výdej (předpokládá se, že o 20 až 45 procent v porovnání s běžnou chůzí.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek