Sobota, 3 června, 2023
123jobs

Dejte facku virum! Tento vitamín bude váš skrytý hrdina

Současná situace nás nutí přemýšlet, jak se co nejlépe chránit před virovými a bakteriálními onemocněními.

Ochrana a posílení imunitního systému je nesmírně důležitá úloha – zejména v těchto časech. Vitamín D je v tomto procesu klíčový hráč. Bez něj jsme totiž náchylnější k infekcím a jsme ve větší míře vystaveni působení cizích látek, jakými jsou i bakterie a viry.

Vitamín D proti virům: Jaký mají názor vědci?
Jak uvádí Pharmacy Times, v roce 2017 velké analýzy klinických studií prokázaly, že užívání vitamínu D snižuje pravděpodobnost vzniku infekce v dýchacích cestách přibližně o 42%. Pod ně spadají i dobře známé bakteriální a virové záněty.

Stejný názor na pozitivní vliv vitaminu D má i Světová zdravotnická organizace, která potvrzuje jeho přínos v prevenci proti respiračním onemocněním.

Déčko nejen na imunitu
Vitamín D nepatří jen mezi vitaminy proti virům, má totiž řadu dalších nesmírně důležitých funkcí. Pomáhá tělu regulovat vstřebávání vápníku a fosforu, což jsou významné minerály pro stavbu kostí. Podporuje tak správnou funkčnost svalů, zdraví kostí a zubů, zlepšuje odolnost proti některým chorobám.

Vitamín D také hraje roli v boji proti depresi (má vliv na regulaci nálady). Podle studie z roku 2006 příjem tohoto vitamínu snižuje riziko roztroušené sklerózy, jakož i šanci na rozvoj srdečních chorob.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D?
S nedostatkem se pojí zvýšené riziko osteoporózy a osteomalacie, poškození zubů a nesprávné funkce svalů. Infekce horních cest dýchacích se při nedostatku vitamínu D vyskytují častěji a trvají déle (kvůli oslabené imunitě).

Jak si ho v tomto období můžete doplnit?

  1. Jestliže vám to situace dovoluje, prožijte alespoň půl hodinu denně na slunci.
  2. Jezte dostatek ryb, mléčných výrobků, sýrů a vajíček.
  3. Doplňte si déčko prostřednictvím doplňků stravy.

Přírodní formu vitamínu D3 – cholekalciferol – si tělo vytváří ze slunečního záření. Pokud ho máte nedostatek (což v podzimním a zimním období téměř jisté), můžete jej získat i z kapslí Daily Complex.

Každá denní dávka vám dodá ideálních 20 mikrogramů vitamínu D3 z ověřeného zdroje (vhodného i pro vegany). 20 mikrogramů odpovídá 400% doporučenému dennímu příjmu nebo 800 mezinárodních jednotek (IU). Kromě něj v Daily Complex najdete 13 dalších vitamínů a minerálů klíčových pro lidský organismus. Navštivte e-shop zerex.sk pro více informací a doplňte si vitamín D už dnes.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek